fbpx

    [recaptcha]

    pon. - pt.: 9:00 – 17:00
    Brak komentarzy

    Jak wygląda projekt indywidualny?


    Często nowi potencjalni klienci zastanawiają się jak wygląda proces sporządzania projektu indywidualnego i co taki projekt zawiera. Żeby oszczędzić sobie często powtarzającego się tłumaczenia, przygotowałem poniższy opis na przykładzie jednego z ostatnich projektów. Postaram się w skrócie opisać jak przebiega cały proces od pierwszej rozmowy telefonicznej  aż po pozwolenie na budowę i dalej w trakcie trwania budowy do momentu rozpoczęcia użytkowania domu. 

     

    1. Pierwsze korki. Z reguły w trakcie wstępnej rozmowy telefonicznej jestem w stanie wstępnie wycenić koszt projektu domu,  kluczowe informacje dla mnie to lokalizacja działki, czy na działce mamy do czynienia ze znacznymi spadkami terenu, czy działka jest duża czy mała i nasz program inwestycyjny się np. ledwo na niej zmieści, czy występują dodatkowe utrudnienia oraz pytam o orientacyjna powierzchnie i rodzaj planowanego domu. Z racji na to że zajmuję się projektowaniem budynków energooszczędnych większość moich klientów to ludzie szukający raczej prostszych form budynku wpisujących się w określenie nowoczesna stodoła. Tutaj pada także kluczowe pytanie czy klienci mają już mapę do celów projektowych od geodety. Jeżeli mamy taką mapę to proszę o jej dosłanie wtedy jestem w stanie się łatwo rozeznać z z czym mamy do czynienia, jeżeli nie to sugeruję zlecenie sporządzenia takiej mapy najlepiej żeby geodeta naniósł na nią warstwice  ( poniżej jak wygląda taka mapa do celów projektowych, jeżeli trzeba to chętnie polecimy naszego zaprzyjaźnionego geodetę )
    2. Spotkanie w biurze. Załóżmy że klienci są zainteresowani dalszą współpracą i mają już mapę do celów projektowych. Umawiamy się wtedy na spotkanie w biurze gdzie szczegółowiej rozmawiamy o przyszłym projekcie. Przed spotkaniem dostaję z reguły plik z mapą od geodety, sprawdzam sobie wstępnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla działki żeby określić z jakiego rodzaju wymogami/ograniczeniami mamy do czynienia. Akurat rejon w którym zdarza mi się sporządzać większość projektów czyli tereny na północ i wschód od Krakowa oraz dzielnica Nowa Huta a także gmina Wieliczka to raczej dość liberalne plany zagospodarowania. Gorzej sprawa się ma na zachód od Krakowa, gmina Wielka Wieś, Zabierzów tutaj z racji na ochronę terenów atrakcyjnych krajobrazowo plany zagospodarowania narzucają dużo więcej ograniczeń. Tak czy inaczej zawsze trzeba się przyjrzeć szczegółowiej co na danej działce da się zbudować. Na spotkaniu zbieram informację od klientów jakie dokładnie pomieszczenie chcieli by mieć w przyszłym domu i jakiej mniej więcej powierzchni oraz jaka jest orientacyjna maksymalna powierzchnia domu. Ustalamy w jakim stylu byłby wygląd zewnętrzny. Kliencie korzystają z szerokiej bazy projektów typowych czy to moich czy innych pracowni żeby pokazać w jakiej mniej więcej estetyce widzieli by projekt. Takie spotkanie trwa około godziny- dwóch i jeżeli udaj się nam „złapać chemię” i jestem w stanie sprostać wymaganiom czasowym klientów co do terminu sporządzenia projektu to jego miłym zakończeniem jest podpisanie umowy lub ewentualnie podpisujemy umowę przez email w późniejszym czasie. 
    3. Co zawiera projekt. Umowa o sporządzenie projektu jest możliwe uproszczona( ma tylko trzy strony)  i opisuje najważniejsze ustalenia – termin sporządzenia projektu, wysokość wynagrodzenia, zakres projektu oraz na jakich etapach mamy płatności( cztery równe płatności na etapach: zaliczka, akceptacja projektu architektury, złożenie projektu do urzędu, uzyskanie pozwolenia na budowę ). Co szczegółowo zawiera projekt? Opracowujemy projekt pełno branżowy: architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne i elektryczne, projekt zjazdu jeżeli jest potrzebny, badanie geotechniczne gruntu, pozyskujemy wszelkie niezbędne uzgodnienia związane z uzyskaniem pozwolenia: warunki przyłączeniowe (wod-kan, Tauron, PGNiG, do dróg publicznych), wypis i wyrys z MPZP, wyłączenie z produkcji rolnej i inne w zależności od specyfiki projektu. Finalnie występujemy w imieniu inwestora o pozwolenia na budowę na podstawie pełnomocnictwa. Udział klienta w cały proces administracyjny w trakcie uzyskiwania pozwolenia jest ograniczony do minimum czyli przekazanie pełnomocnictwa oraz aktu własności działki budowlanej. 
    4. Materiały startowe. Jak wygląda sam proces sporządzania projektu? Na temat samej działki mam informację już z poprzednich wstępnych rozmów, mapy do celów projektowych, zdjęć satelitarnych z google maps, teraz ewentualnie uszczegóławiam tą wiedzę o dodatkowe informacje od klientów. Teraz czas żeby się dokładniej dowiedzieć jak ma wyglądać dom i jak kliencie sobie wyobrażają jego usytuowanie. Przeprowadzam ankietę co ma się znaleźć w domu i jakiej orientacyjnej powierzchni. Często inwestorzy mają już jakieś wstępne bardzo ogólne szkice jak miałby wyglądać dom. Czasami dostaję tylko listę pomieszczeń i ich wielkość oraz zdjęcia domów lub ich fragmentów które się podobają klientom.  Czasami są to także zdjęcia wnętrz. W każdym razie tego typu zbór inspiracji jest bardzo pomocny i ułatwia mi dopasowanie się do wymagań inwestorów. Generalnie im więcej dostane tego typu inspiracji tym lepiej 🙂
    5. Czas zacząć pracę-pierwsze koncepcje.  Dobra mam już dane wyjściowe wystarczające do rozpoczęcia procesu projektowego, czas zabrać się do roboty. Jak to teraz wygląda? Zbieram wszystkie dostępne informację i zaczynam robić szybki szkic domu w Autocadzie posiłkując się jakimiś rysunkami na brudno na papierze. Jeżeli działka jest z dużymi spadkami to dodatkowo opracowuję szkicowy model 3d terenu i równolegle pracuję też w 3d. Już na tym etapie jestem w stanie dość dokładnie sprawdzić jak wygląda nasłonecznienie na działce. Jak widać poniżej na kolorowej grafice możliwe jest określenie ilość godzin nasłonecznienia na poszczególnych elewacjach. Powstaje szybki szkic poszczególnych kondygnacji, przyjmuję na tym etapie które ściany będą konstrukcyjne, jeszcze nie nanoszę okien. Wygląda to mniej więcej tak jak widzicie na rysunku po prawej. Takie pierwsze robocze rysunki powstają dość szybko, w ciągu kilku dni od spotkania z klientami puki jeszcze na „świeżo” mam w głowie informacje z ostatniego spotkania. 
    6. Wizyta na działce- próbne tyczenie. Mamy już wstępną koncepcję, czasami po jakieś korekcie od klientów- czas teraz spotkać się na działce. Co bardzo sobie chwalę i co bardzo podoba się klientom to próbne tyczenie budynku na działce. Robimy to właśnie po wykonaniu wstępnej koncepcji, dzięki temu spotkanie na działce nie ogranicza się tylko do jej obejrzenia. Wbijam drewnie tyczki w każde naroże gdzie będzie przyszły dom. Dokładność takiego tyczenia czasami jest zaskakująca dobra, ale w możemy przyjąć że granica błędu to około 1m. Po wbiciu palików możemy „wejść” do domu i na podstawie szkicowego rzutu sprawdzić jakie mamy widoki z okien. Często się zdarza, że od razu na działce robimy mniejsze bądź większe korekty ustawienia domu. Mimo olbrzymich możliwości jakie daje komputerowo wspomagane projektowanie to takie „analogowe” wyznaczenie budynku jest nie do zastąpienia. Tak wbite paliki często zostawiamy na działce żeby klienci mogli się jeszcze temu dokładniej na spokojnie przyjrzeć ewentualnie skonsultować to z kimś z rodziny. Tak to wygląda mniej więcej w terenie- dodałem na grafice orientacyjny obrys budynku.
    7. Uszczegółowianie koncepcji. OK czyli mamy wyznaczone miejsce na budynek, koncepcja architektoniczna też zakładamy że jest wstępnie zaakceptowana. Teraz trzeba popracować zarówno nad rzutami w 2D jaki uzupełnić projekt o model 3d i równolegle sprawdzać czy rozwiązania z rzutów dobrze wyglądają w trzech wymiarach. Na tym etapie zazwyczaj kilkukrotnie przesyłam rysunki do klientów i na bieżąco wprowadzam zmiany, projekt tworzymy niejako razem. Poniżej schemat progresu jaki się odbywa na tym etapie od prostych szkiców po już mocno szczegółowe rysunki. Co ważne klient otrzymuje od nas równolegle z rysunkami 2d model 3d który samodzielnie może przeglądać w różnych ujęciach a nawet wprowadzać zmiany. Dla zainteresowanych poniżej link do takiego pliku z modelem 3d zrobionym w programie SketchUp z predefiniowanymi scenami. Program można pobrać za darmo wersję 30 dniową z internetu. link do modelu 3d.
    8. Finalizacja projektu- wizualizacje. Na tym etapie zakładam, że klienci akceptują koncepcję architektoniczną- wkraczamy w końcowy etap. Przystępuję teraz do finalizowania projektu. Rysunki architektury są jeszcze bardziej uszczegółowiane, zaczynam przygotowywanie projektów branżowych( konstrukcji, instalacji sanitarnych i elektrycznych) oraz także na tym etapie opracowuje się badanie geotechniczne gruntu lub się je aktualizuje jeżeli było przeprowadzane na etapie zakupu działki. Równolegle finalizuje kompletowanie dokumentów formalnych niezbędnych do wydania pozwolenia na budowę.  Na tym etapie mogą wyniknąć jeszcze drobne korekty w rysunkach podyktowane projektem konstrukcji. Przygotowuję finalną wersję modelu 3d, oraz finalne wizualizacje– do tej pory pracowaliśmy na roboczych bądź samych widokach z modelu w programie SketchUp. Na etapie sporządzania wizualizacji mamy możliwość wyboru materiałów wykończeniowych. Ich ostateczny wygląd wygląda mnie więcej tak jak na poniższych grafikach- mogą służyć jako wstępna koncepcja projektu ogrodu 🙂  Powyżej na grafice widoczny detal mocowania małoformatowych płytkek dachowych i elewacyjnych Cedral
    9. Złożenie projektu do urzędu. 

      Mamy gotowy projekt architektoniczny, kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę które od 2021 roku można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAPu.  Sam w to jeszcze nie wierzę ale tak to prawda przesyła się projektem w formie cyfrowej- czyli jako plik pdf. Mamy bardzo dobre doświadczenie z tą nową formą  „współpracy” z urzędami administracji architektoniczno- budowlanej. Uzyskaliśmy już pozwolenia w wielu różnych starostwach i wszędzie wygląda to dobrze- ewentualne korekty/uzupełnienia odbywają się dużo szybciej niż tradycyjną metodą bo nie musimy czekać na dostarczenie korespondencji pocztą. Projekt do urzędu sporządzamy jako pdf dzięki temu klient, kierownik budowy i wszyscy zainteresowaniu dostają kompletną dokumentację w postaci cyfrowej do której mają dostęp nawet z poziomu smartfonu. Poniżej przybliżony wygląd rysunków technicznych architektury oraz link do pliku pdf.

     

       10. Projekt techniczny.

     Czas jaki ma urząd na wydanie pozwolenia na budowę to 65 dni. W większości przypadków udaje się uzyskać decyzję w tym terminie a czasami nawet szybciej. W każdym razie bezpiecznie trzeba zakładać że będzie to trwało tyle ile przewiduje KPA. W trakcie oczekiwania na upragnioną decyzję z reguły kompletujemy sobie drugą cześć projektu– projekt techniczny czyli pozostałe branże- konstrukcje, instalacje sanitarne i elektryczne jeżeli jeszcze nie zostały opracowane. Taki podział projektu na dwie części projekt architektoniczny( składany do urzędu) i projekt techniczny (przekazywany klientowi) wprowadziła nowelizacja prawa budowlanego w 2019 roku. Jest to zmiana korzystna bo umożliwia szybsze złożenie dokumentacji do urzędu dodatkowo o mniejszej „objętości”. Kolejna zaleta takiego podziału to łatwiejsza możliwość wprowadzania zmian do projektu. Można je wprowadzić już nawet po pozwoleniu na budowę – w przekazywanym klientowi projekcie technicznym oraz na późniejszych etapach. Jeżeli już wspominam o zmianach do projektu to dobrze będzie dokładnie zacytować jak jest to ujęte w prawie budowlanym- a całość znajduje się w Art. 36a Prawa Budowlanego. Z grafiki po prawej wynika że można nawet zwiększyć budynek o 2%  czyli w zależności od wielkości domu o około 20cm. 

    Co ciekawe możliwe jest nawet przesunięcie budynku na działce bez zmiany decyzji o pozwoleniu( pod warunkiem nie przekroczenia np. minimalnych odległości od granic działki 3-4m)

      11. Mamy decyzję o pozwoleniu na budowę!

    Powyżej przykładowy upragniony dokument każdego budującego dom a także każdego architekta 🙂 Pozwolenia akurat z Suwałk najdalszego miejsca od Krakowa w jakim robiłem pozwolenia. 

    Otrzymaliśmy decyzję o pozwoleniu na budowę i co teraz? Jeżeli nie ma innych stron postępowania (np. sąsiedzi jeżeli nasza inwestycja jest zlokalizowana w odległości 3m od granicy działki) to oznacza że możemy zacząć budowę nawet tego samego dnia co otrzymaliśmy decyzję. Kiedyś należało zgłosić zamiar na 7 dni przed rozpoczęciem budowy aktualnie zliberalizowano prawo w tym zakresie oraz złagodzono również sankcje jeżeli chodzi o rozpoczęcie użytkowania budynku bez zgody. Wygląda to tak aktualnie:  Organ nadzoru budowlanego stwierdza nielegalne przystąpienie do użytkowania obiektu i dokonuje pouczenia wpisem w protokole kontroli. Dopiero kolejna kontrola po upływie 60 dni może nałożyć konkretne kary. 

    Mamy decyzję i zaczynamy budowę, potrzebujemy jeszcze kierownika budowy który zajmuje się również zgłoszeniem budowy oraz geodety który wytyczy budynek. Będziemy jeszcze potrzebować dziennik budowy oraz tablice budowlaną które zapewniam każdemu klientowi. 

    12. Budowa. Na tym etapie pozostajemy do Państwa dyspozycji, zarówno ja jako architekt jak i projektant konstrukcji jeżeli coś wymaga  doprecyzowania w trakcie budowy. Można do nas dzwonić jeżeli są dowolne pytania lub kontaktować się za pomocą poczty email. Tak czy inaczej staram się odwiedzać budowy domów które miałem przyjemność projektować. Dobrze zobaczyć jak projekt z papieru przenosi się na realną budowlę, co jeszcze można poprawić zrobić lepiej w następnym projekcie. Także często zdarzają się drobne usprawniania w projektach wnętrz wprowadzane przez inwestorów które czasami warto podejrzeć. Część klientów odwiedza moje biuro jeszcze przed zakończeniem budowy jeżeli do projektu były wprowadzane zmiany a kierownik chciałby je zamieścić w dzienniku budowy.